Cinsel Sorunlar

cinsel sorunlar

Cinsel danışmanlık nedir ve ne değildir ? :

Fiziksel ve ruhsal pek çok hastalığın hızla arttığı günümüzde cinsel işlev bozuklukları bu sorunların içinde büyük bir yüzdeyi kaplamaktadır. Bireylerin ve çiftlerin en çok karşılaştıkları sorunlar arasında; cinsel isteksizlik, ereksiyon sorunları, orgazm sorunları vb. sayılabilir.

Orgazm sorunları gibi cinsel sorunlar tamamen psikolojik kaynaklıdır ve kesinlikle psikoloji kökenli uzmanlar tarafından danışmanlık edilmelidir. Cinsel işlev bozuklukları alanında çalışan uzmanların psikoloji eğitimi almış olmaları önemlidir çünkü danışmanlık sırasında karşılaşılan engelleri, içsel dirençleri ancak bu konuda eğitimli ve deneyimli bir uzman fark edip yardım sürecini işletebilir.

Dünyada en çok kabul gören ve bilimsel olarak kullanılan danışmanlık yöntemi cinsel danışmanlıktır. Cinsel danışmanlık cinsel işlev bozukluklarının çözümünde kullanılan, temelinde Bilişsel ve Davranışçı Psiko danışma tekniklerinin kullanıldığı tamamen bilimsel bir danışmanlık modelidir. W.Master ve V.Johnson’ın bu danışmanlık modelinin kurucuları olarak kabul edilir. Cinsel danışmanlık uzun çalışmalar sonucunda oluşturulan bir danışmanlık modeldir ve cinsellilik konusunda uzman bir danışan tarafından uygulanması gerekir.

Bu süreçte en çok güvendiğimiz yöntem olan cinsel danışmanlık, insanın özeline, mahremine ait bir konuya saygıyla yaklaşır ve sistematiktir.

1-2 günlük çözüm vaatlerinde bulunmaz. Ancak diğer cinsel sorunlara ya da psikolojik sorunlara kıyasla daha kısa sürelerde çözümü öngörür. Tabi ki çiftte çözüm için elinden geleni yapıyorsa. İyileşme sürecinde olumlu sonuca ulaşma oranı %98’dir. Çift psikolojik danışmanlığa kararlılıkla devam ettiğinde birbirlerine destek olduklarında çözüm kaçınılmazdır.