Çocuklarda Yatak Islatma

Çocukların çoğu üç yaş civarında gece kuru kalmaya başlarlar. Çocukta bu yaştan sonra yatak ıslatma problemi (enurezis) olduğunda anne-baba ilgilenmelidir. Fakat altını ıslatma sadece çocuklarda değil ergen ve yetişkinlerde de görülen bir durumdur ve tedavi gerektirebilir.
1Anne-babanın bilmesi gereken bazı bilgiler şunlardır:

Üç yaşından sonra çocukların ortalama yüzde 15 ‘i yatak ıslatırlar,
Erkekler kızlardan daha fazla yatak ıslatırlar,
Yatak ıslatma ailevi özellik gösterebilir,
Genellikle ergenlikle birlikte yatak ıslatma geçer.
Üç veya dört yaşından sonra devamlı yatak ıslatma nadiren böbrek veya mesane problemine bağlı olabilir. Yatak ıslatma bazen uyku bozukluğuyla ilişkilidir. Çoğu vakalarda neden çocuğun mesane kontrolünün gelişmesinin normalden daha yavaş olmasıdır. Yatak ıslatma çocuğun ilgi gerektiren huzursuzluk ve duygularının sonucuyla olabilir.

2Ne Yapılabilir?

Bazı durumlarda yatak ıslatma problemi anne-baba, aile doktoru veya çocuk doktoru tarafından çözülemez. Bazen çocukta ek olarak sürekli hüzünlülük veya huzursuzluk, yeme veya uyku alışkanlığında değişme gibi duygusal problemler görülebilir. Bu durumlarda anne-baba yatak ıslatmanın nedeni olabilecek fiziksel ve duygusal problemleri değerlendirecek bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile konuşmak isteyebilir.

Yetişkinlere ait bir yatak ya da altını ıslatma problemi mevcut ise yine profesyonel destek almak çok önemlidir.